-
Riporter: Borbély T. András
"Népzenekutató. Vele úgy ismerkedtem meg, hogy egy komolyzenei interjú kapcsán kellett felhívnom. Hogy aztán miért néztem utána a neten, és találtam meg a honlapját, arra nem emlékszem, de amikor láttam, mikkel foglalkozik, gondoltam, jó riportalanya lesz az Édesanyám Főztje című műsoromnak. A dalokat természetesen ő adja elő."
-
Riporter: Margittai Gáborl
"Hamis közhely, hogy a Kodály-módszer népszerűbb külhonban, mint szülőföldjén; ám igaz, ami igaz: alaposan meg kellene újítani ahhoz, hogy eljusson a XXI. század diákjainak fülébe egyedülálló kincsünk, a magyar népdal. A honi zenei élet elhivatott alakjával, az egykori Duna televíziós szerkesztővel beszélgettünk minderről."
-
+Hívjuk módszernek vagy hungarikumnak, amiben az a legszerethetőbb, hogy még botfülű gyerekeknél is hihetetlen változásokat, fejlődést lehet elérni vele. A Kodály-módszer nem más, mint egy zenei hallásfejlesztő, zenepedagógiai módszer, mely az embert már óvodás korától neveli zenei készségeinek megőrzésére, továbbfejlesztésére.
Még rövidebben: a hangok közti viszonylatokat, a távolságokat tanítja szolmizációs szótagokhoz kötve. A hangzás változhat, ám a hangköz (a két hang közötti távolság) mindig egyforma, de kulcsváltásokkal bárhova kerülhet az ötvonalas kottaírás rendszerében."
-
"Pár héttel ezelőtt házi kóruspróbán találkoztam Fehér Anikóval , aki a 8. alkalommal utazott ide, az Erie-tó partjára. Komoly kötődése van már Clevelandhez. Pigniczky Eszter meghívására érkezett először a városba. Eszter ötletét valósította meg, és a Clevelandi Cserkész Regős Csoport 40. évfordulójának megünneplésére megalapította a Kodály Kórust és Kodály műveiből nagy sikerrel mutatták be a ’’40 év Kodály nyomdokában’’ című műsort. A kórus megszervezését az esemény előtt már 3 évvel korábban 2010-ben megkezdték, s Anikó amikor lehetősége volt évente 2-szer jött a városba, hogy összeszervezze a kórust, s hogy felkészüljenek az évfordulóra."
-
"Tizenhatezer órányi felgyűjtött népzenei anyagunk van, összesen kettőszázötvenezer népdal, tudtuk meg azon a képzéssorozaton, amelyet a Nemzeti Művelődési Intézet szervezett a Győr-Moson-Sopron Megyei Iroda lebonyolításával a népdalkörvezetők részére."
-
"Népzenei felvételek nemzetközi versenyét rendezte az EBU, az Európai Műsorsugárzás Uniója támogatásával április 15-től 17-ig a szlovák közszolgálati rádió, Pozsonyban. A magyarországi közmédia is sikert ért el a rangos fesztiválon. Az egyik zenei felvétel különdíjat kapott, melyet az alkotás producere, Fehér Anikó kolléganőnk vett át, aki egyben a nemzetközi zsűrinek is tagja volt. Bencsik János kérte a Magyar Rádió Zrt. népzenei és világzenei programszerkesztőjét, hogy értékelje a nemzetközi fesztivált."
-
"Tizenhetedik alkalommal hirdetett országos és térségi népzenei minősítőt a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége. A találkozót kétévente rendezik, a Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásának köszönhetően a Petőfi Művelődési Központ negyedik alkalommal adott otthont a rendezvénynek."
-
"Hol lehet tanulni Kodály Zoltán életéről, hallgatni szimfonikus és kórusi műveit, és tapasztalni egy lendületes, vegyes néptánc- és népdalcsokrot amelynek gyűjtése, megőrzése nem kismértékben Kodálynak köszönhető? Lehetne Magyarországra utazni, életrajzokat olvasni, zeneakadémiáknál kutatni… vagy… a Clevelandi Cserkész Regös Csoport 40. évfordulóját ünneplő gálaműsorát tapasztalhattad november 16-án a Lakewood Civic Auditoriumban!"
-
"A Hangvető Zenei Terjesztő Társulás májustól hetente 5 alkalommal, este 7 és fél 8 között a Bartók Rádión jelentkezik nép,- és világzenei műsoraival. "
-
"Parádés dunaújvárosi vonatkozású sikerrel ért véget a XI. "Tiszán innen – Dunán túl" Országos Népdaléneklési Minősítőverseny; az idei, Nits Márta emlékversenyként hirdetett megméretés országos döntőjén kiváló arany minősítést kapott az Újvárosi Legények formációja!"
-
Ebben az interjú kötetben az olvasó találkozhat annak a generációnak iskolateremtő kiválóságaival, akik pályájukat az ötvenes években kezdték, és magas színvonalú művészi, tudományos és oktatói munkájuk eredményeként zenepedagógusok generációit nevelték fel. Találkozhat továbbá az olvasó az ő tanítványaikkal, akik közül sokan a közoktatásban folyó iskolai ének-zenei nevelés, a művészetoktatásban folyó elméleti oktatómunka, valamint az amatőr és professzionális kórusélet területeinek legjelesebb képviselői. Ők mindnyájan, a mai napig meghatározó egyéniségei a magyar zeneoktatásnak az alapfoktól a felsőfokig.
-
"Amikor bejelentkeztem a Dobszay László emlékének szentelt konferenciára (2012. október 11-13. Zenetudományi Intézet), témaválasztásomat az a gondolat vezette, hogy nem lenne a kép teljes Dobszay Lászlóról, ha zenepedagógiai munkásságáról nem szólnánk. Aztán örömmel láttam a konferencia programjában, hogy nem maradok egyedül e témával, s hogy Dobszay Ágnes személyében nálam sokkal illetékesebb foglalja majd össze magasabb szinten, nyilván az általam nem érintett részterületeket is áttekintve, Dobszay László oktatási koncepcióját. (Dobszay Ágnes előadása a Magyar Zene 2012/4. számában jelent meg.)"
-
"Fehér Anikó cikke a Parlando 2009/6. számban (Ki mire tanítható?) napjaink énekoktatásának problémáit járja körül, az óvodától a főiskolás szintig. Mi, éneket tanító tanárok pontosan tudjuk, és nap, mint nap átérezzük azt, hogy reménytelen helyzetben van az énektanítás. Azt is tudjuk, hogy ez a méltatlan helyzet így nem maradhat, ezért mindnyájunk érdeke a közös gondolkodás."
-
A Mi vagyunk a rózsák… 125 magyar népdal kottáján és rövid formai elemzéseken kívül egy CD-lemezt is tartalmaz, melyen az archív felvételeken kívül a Zeneakadémia népzeneszakos hallgatói és Fehér Anikó tolmácsolásában 100 dal hallható a kötet repertoárjából. A 125 népdal elemzése ko9moly segítséget kínál tanárjelölteknek és tanároknak.
-
Azt hiszem, nem vagyok egyedül azzal a hiányérzettel, hogy nem mondtam idejében köszönetet tanáraimnak, akik életutamon elindítottak. (Mikor magyar-angol zenei szótáramat 2001-ben három volt tanáromnak ajánlottam, már csak egy élt közülük.)
Fehér Anikó helyettem is, helyettünk is megszólaltatta a mai magyar zenetanítás legnagyobb hatású képviselőit és egy kötetbe fűzte az interjúkat. Minden ilyen válogatás szubjektív, de objektív is. Az idősebb korosztályból szívesen olvastam volna Földes Imrét, Hegyi Erzsébetet és Szabó Miklóst is – de másnak talán más jut eszébe, a 25 pedig szép szám.
-
-
-
-
-